CISCO ACI Simulator (acisim-4.0-1h) Kurulumu

Merhaba arkadaşlar, Uzun bir aradan sonra tekrar bir fırsat oluşturarak sizlere Cisco ACI simulatorunu nasıl kuracağınız üzerine kısa bir yazı hazırladım.

Öncelikle Cisco.com sitesinden (ilgili yetkileriniz dahilinde) Aci Simulatör Dosyalarını bilgisayarınıza indirmelisiniz.

Ben burda 4.0 sürümü olan acisim-4.0-1h versiyonunu inceleyeceğim. Gördüğünüz üzere 4 adet OVA dosyası bulunuyor, bunları bilgisayarımıza indirerek tek bir klasör içerisinde toparlıyoruz. Son hali ile şu şeklilde toparlıyoruz.

İndirmiş olduğumuz bu dosyalar aslında tek bir dosyanın 4 eşit parçaya bölünmüş hali olduğundan bu dosyaları tek bir dosya haline dönüştürmemiz gerekiyor. Bu konuda bir çok alternatif komut olabilir. Ben type komutunu kullanacağım.

type acisim-4.0-1h_part1.ova acisim-4.0-1h_part2.ova acisim-4.0-1h_part3.ova acisim-4.0-1h_part4.ova > E:\ACI\ACISIM-4.0-1h.ova


Burda dikkat etmeniz gereken tek kısım dosya isimlerini sırası ile yazıyor olmanız, aksi durumda dosya bütünlüğü bozulacaktır. Bu işlem Diskinizin yazma hızına bağlı olarak uzun sürebilir.

Elde ettiğimiz son görüntü aşağıdaki gibi ise artık sanallaştırma ortamına import edebilir hale geldik demektir.

Ben sanallaştırma platformu olarak Vmware Workstation kullanyıorum. İmport etme işlemi bittikten sonra makinayı başlatmadan önce network ayarlarına girerek bir kaç işlem yapmamız gerekiyor.

İlk olarak Vmware Network Editor uygulamasını açıp yeni bir vm networkü oluşturun. Ben vmnet 10’u kullanacağım. İp adresi yapılandırmasında 192.168.10.0/24 ağını kullanın ve NAT yapın. Bunu sizde yapın, neden olduğunu birazdan anlayacaksınız. DHCP servisini açmanız keyfinize kalmış, açmaya da bilirsiniz.

NAT settings kısmından Gateway IP olarak 192.168.10.254 yapılandırmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Bu ayarları tamamladıktan sonra VM özelliklerinden iki interface’i de ayarlarını VMnet10’a çekip yaptığımız değişiklikleri kaydettikten sonra makinayı başlatabiliriz.

Normal şartlada Cisco bu simulatörü çalıştırmanız için sizden istediği kaynak 16Gb RAM, 8 Core CPU olsa da ben 8Gb RAM 4 Core CPU ile çalıştırabildim (Daha düşüğü çalışmıyor). Ve mikamızı başlata biliriz.

Makina açıldıktan sonra aşağıdaki gibi bir karşılama ekranı gelecek ve size bir token vererek gerekli anahtarı girmenizi isteyecektir. Bunun için Cisco’ya bu token’ı belirterek ilgili anahtarı istemeniz gerekiyor.

DHCP’yi en başta açmaz iseniz bu ekranda cihaza ssh yapamazsınız, activation Key’i elle yazmak yerine benim yaptığım şekilde yaparak ssh yapıp kolayca kopyala yapıştır yapabilirsiniz. Ben aldığım activation Key’i ürüne SSH yaparak yapıştırdıktan sonra ki bu biraz uzun sürüyor ;Bazı ayarları girmemizi istiyor:

Fabric Name: Gelen Ayarı bıraktım

Fabric ID : Gelen Ayarı bıraktım

Aktif olan Fabric Contreller sayısı : Gelen Ayarı bıraktım

POD ID: Gelen Ayarı bıraktım

Tek başına kontrller’mi : Gelen Ayarı bıraktım

AIC-X : Gelen Ayarı bıraktım

Controller ID : Gelen Ayarı bıraktım

Controller Name: Gelen Ayarı bıraktım

Bu aşamaya kadar yukarıdaki verileri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz, Ancak bu adımdan sonraki verileri değiştirmeyin, Aksi halde simulator düzgün çalışmıyor.

TEP Address: Gelen Ayarı bıraktım

VLAN ID : Gelen Ayarı bıraktım

Multicast Adresleri : Gelen Ayarı bıraktım

MGMT IP ayarları: Şimdi anladınız mı neden 192.168.10.0/24 oluşturdum 😉

Management IP olarak 192.168.10.10 verdim.

Diyoruz, ve ayarları kaydederek ACI Simülatörümüzün açılmasını bekliyoruz.

Bir süre bekledikten sonra, tarayıcımıza https://192.168.10.10 yazıyoruz vee….

artık evimizde Cisco ACI çalışabiliriz 🙂

Sistemin tam olarak kendini toparlaması kaynaklarınıza göre değişenlik östere bilir. Bu durumda yaklaşık 20 25 dakika beklemeniz gerekebilir. Kurulum esnasında girdiğimiz admin parolası ile giriş yapalımBu noktadan sonra, platformu kallanmaya başlayabilmek için ilk olarak yapmamız gereken bir kaç işlem daha bulunuyor. Bir yandan da ufak bir giriş yapmış oluruz.

Fabric -> Inventory -> Fabric Membership Konumuna geliyoruz. Sağ kısımdaki alandan Nodes Pending Registiration kısmını seçip APIC cihazının bağlı olduğu LEAF Switch cihazının ACI platformuna kendini kayıt etmesini sağlıyoruz.

Yukarıdaki şekilde doldurduktan sonra Register’a basıyoruz. Bir süre bekledikten sonra Registered Nodes Kısmına düştüğünü göreceğiz. İlk başta durum olarak Inactive yazabilir. Biraz beklerseniz düzelecektir.

APIC cihazına bağlı Leaf Switch’i discover edip register ettik. Bu durumda sistem bir adım öteye giderek register ettiğimiz Leaf Switch’e neler bağlı onu discover edecek ve Nodes Pending Registration kısmına atacak. Tekrar bakalım neler var

Gördüğünüz gibi, Leaf Switch’in bağlı bulunduğu SPINE switch discover edildi. Bunu da şu şekilde Register edelim.Bunuda register ettikten sonra

Şimdi artık SPINE switch üzerine neler bağlı bunun Discover zamanı. Tekrar Nodes Pending Registration kısmına geliyoruz.Son cihazımız LEAF-102’yi de register ediyoruz.

Sağ üst kısımda mulunan bu alanda Turuncu uyarı Yeni bir cihazın discover edilip edilmediğinin uyarısını vermektedir.

Son hali ile aşağıdaki çıktıyı alabilmeniz gerekmektedir.

Sahip olduğumuz topoloji aşağıdaki şekildedir.

Artık tüm menüleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın ki ACISIM bir emülatör değil simülator’dür. Yani GNS3 ile Packet Tracer arasındaki fark gibi düşünebilirsiniz.

Not: Şu unutmayalım, Sanal makinayı kapattığınız an sistem kendini wipe ettiğinden dolayı sanki sıfırdan yapıyormuş gibi ayarlarını baştan yapmanız gerekebilir. Dolayısı ile sanal makinayı kapatmadan suspend durumuna çekin ;

Herkese kolay gelsin